2009. máj. 13.

Rehabirritáció - Hétker

A Belső-Erzsébetváros sorsa pontosan modellezi azokat a városfejlesztési dilemmákat, amelyekkel a lerobbant, de mind építészeti és urbanisztikai, mind a közösségi emlékezet szempontjából felbecsülhetetlen értékű ingatlanállományt megöröklő önkormányzatok küzdenek. Az önkormányzati törvényből következően ezekre a dilemmákra minden egyes önkormányzat maga kell, hogy választ találjon - csakhogy a hetedik kerület vezetése sohasem rendelkezett világos, széles társadalmi támogatással bíró, a rehabilitációt szem előtt tartó fejlesztési koncepcióval.

Kertész utca

Ehelyett a 2000-es évek elejétől látványos belső-erzsébetvárosi változások - különösen a régi pesti zsidónegyednek nevezett világörökségi területen - azt a retorikát tükrözték, mely szerint a rehabilitációnak nevezett folyamat során a kerület a hangsúlyt nem a negyed egyedülálló arculatának megőrzésére, hanem a lakók életkörülményeinek javítására helyezi. Bár nem lett volna szükségszerű, mindez az épületállomány és a belső-erzsébetvárosi élettér degradálását eredményezte, s nem mellesleg lakosságcserével is járt.


Holló utca

A folyamat, amit az épületek eladását övező botránysorozat kísért – és a közelmúltban a polgármester letartóztatása tetézett –, minden korábbinál ékesebb bizonyítéka annak, hogy a negyed eddigi megújítására tett lépések rossz lépések voltak. A régi épületek helyén építészetileg értékelhetetlen, az évszázados városszövetet megbontó új házakat látunk, melyek - miután a lakások többségét külföldi befektetők vásárolták meg - konganak az ürességtől. Belső-Erzsébetváros tavaly szeptemberben elfogadott új, „rehabilitációs” jelzővel ellátott szabályozási terve nem veszi figyelembe sem azt, hogy műemléki jelentőségű területről van szó, sem azt, hogy a negyed Budapest világörökségi területei közé tartozik - vagyis jogilag is kifogásolható alapokon született meg.

Klauzál utca 7-9

A Kortárs Építészeti Központ Tálaló c. vitasorozatának következő estjén a rehabilitáció dilemmáiról, az érvényes szabályozásról, az érintett szervek felelősségéről és alternatív rehabilitációs koncepciókról lesz szó. A vendégek: Beleznay Éva fővárosi főépítész; Lantos Péter Erzsébetváros főépítésze, Mezős Tamás, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke; Nagy Béla, a MűHely Rt. igazgatója, az új szabályozási terv készítője valamint Perczel Anna, az Óvás Egyesület elnöke. A vita moderátora Miklósi Gábor újságíró (Index), a sorozat kurátora Somlyódy Nóra újságíró (Magyar Narancs). A beszélgetést az Iparművészeti Múzeum aulájában tartjuk, május 21-én, csütörtökön, este 7 órakor. A belépés díjtalan.

Comments (3)

Loading... Logging you in...
  • Logged in as
vicces dolog lenne Hunvaldot élőben kapcsolni videotelefonon :)
kedves mindenki,

segítséget szeretnék kérni ugyanebben a témában. A hetedik kerület aktív állampolgára vagyok, ebben a minőségemben felkerestek diákok a Corvinus Egyetemről, azzal, hogy kérdőíves felmérést készítettek a az erzsébetvárosi lakók számára. Pont az itt jelzett folyamatról kérik ki az ott élők véleményét. A kérdőívet megtaláljátok itt:

rajtadmulik.ning.com

Ez szerintem egy olyan akció, amire már régóta sort kellett volna keríteni, de tudomásom szerint senkinek nem jutott az eszébe megkérdezni, hogy tényleg, mit gondol a lakó?

Nem mellesleg, ha a lakók aktívan részt vennének az ügyek alakításában, akkor az építész szakma és a civil szervezetek nagyobb eséllyel tudnának nyomást gyakorolni a kívánt megoldások érdekében.

Szóval emiatt a diákokkal közösen kitaláltuk, hoyg fórumot szervezünk, ahová meghívjuk a kérdőívezésben résztvevő lakókat. De sajnos a vizsgaidőszakra készült csak el a kérdőív, tehát a diákoknak alig van idejük a környéket járni és kérdezni. Pedig a termet már lefoglaltuk, május 23-án, szombaton délután kettőkor a Mátyás téri kesztyűgyárban van lehetőségünk ismertetni az eredményeket és találkozni a lakókkal. Most a neten próbáljuk terjeszteni az akció hírét.

Szóval kedves mindenki, ha véletlenül a hetedik kerületben laktok, és van kedvetek a szomszédaitoknak kinyomtatni a kérdőívet és bedobni a postaládákba, majd az eredményt begyűjteni, akkor írjatok nekem.

Illeztve a kitöltött kérdőíveket le lehet adni a Nagydiófa és a Dohány utca sarkán lévő trafikban.

Hajrá!

Post a new comment

Comments by